top of page

Piyasadaki Yeni Ürünler; Tamamen Doğal Kolajen ve Kas Ağrılarını Azaltıcı Antaksantin Formülü

Geçen ay piyasaya sürülen yeni ürünler arasında “tamamen doğal kolajen” ve egzersiz sonrası kas ağrılarını azaltmak için geliştirilmiş yeni bir antaksantin formülü yer alıyor (1).


Tamamen Doğal Kolajen

İngiltere merkezli başlangıç markası Known Nutrition, bilimsel olarak kanıtlanmış sekiz aktif bileşen ve "yüzde 100 doğal içerik" ten oluşan özel bir karışımla oluşturulan ilk kolajen takviyesini piyasaya sürdü. Ana bileşeni, normal cildin korunmasına, normal kolajen oluşumuna ve cildin korunmasına katkıda bulunan A, C ve E Vitamini ile karıştırılmış amino asitler açısından zengin (5g 190mg Lizin sağlayan 5g Hidrolize Deniz Kollajen tozudur) hücreler içeriyor. Ek aktif bileşenler arasında pantotenik asit, keten tohumu yağı, çam kabuğu özü ve yaban mersini özü bulunur (1).

Astaksantin, diğer karotenoidlerden farklı olarak vücutta A vitamini olarak depolanmayan bazı kabuklularda ve bazı kuşların tüylerinde bulunan bir pigmenttir. Doğal aksataksin ve kolayca emilimi sağlayan yeni formül, alg kompleksi üzerinde merkezlenmiş olan magnezyum gliserofosfat ve vitamin B6 (pridoksin) den oluşuyor (2).

Genellikle "Gecikmeli Başlangıçlı Kas Ağrısı" (DOMS) olarak adlandırılan egzersizi takip eden ağrı, oksidatif stresle ilişkili aşırı serbest radikal üretimiyle bağlantılıdır. Bu, kas hasarına yol açabilir ve egzersizler arasındaki iyileşme süresini uzatabilir. Bu yeni ürün kasları oksidatif hasardan korumak, kas performansını artırmak, ağrıyı azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için tasarlanmıştır, bu da atletik performansın artmasını sağlar. Solabia-Algatech Nutrition CEO'su Doron Safrai. "Dünya lideri bir astaksantin üreticisi olarak hedefimiz, pazara astaksantin merkezli yenilik getirmeye devam etmektir." dedi (1).

Şirket, büyüdüğü zorlu çöl ortamını simgeleyen doğal güneş ışığına tamamen maruz kalan kapalı ve kontrollü bir sistemde algleri sürdürülebilir bir şekilde yetiştiriyor. Firma, bunun yüksek değerli omega yağları, lifler, proteinler, vitaminler ve fosfolipitlerle yüklü bir bitkiye yol açtığını söylüyor (1).

Ürünün formülü içerisinde bulunan magnezyum gliserofosfatın etkisi, kasların vücuttaki magnezyumun %27'sini içermesi ve minerallerin kas gevşemesi için gerekli olmasıdır. Magnezyum gliserofosfat, magnezyum, gliserol ve fosfordan oluşur ve karın rahatsızlığına veya ishale neden olmaz. B6 vitamini ise kasta glikojen glikoz salınımı ve magnezyum emilimine yardımcı olma da dahil çok sayıda metabolik faaliyetlere katılır (1).

Firma, haftada en az üç kez düzenli egzersiz yapan 160 denek üzerinde bu ürününün plaseboya karşı etkisini değerlendirmek için bir kurum içi kullanıcı anketi çalışması gerçekleştirdi. 8 haftalık bir süre boyunca 160 deneğe, deneyimlerini, ağrı düzeylerini, kramplarını ve iyileşmelerini izlemek için haftada iki kez çevrimiçi bir anketi tamamlamaları talimatı verildi. Ağrı bildiren deneklerin sayısında önemli bir azalma gösterirken, plasebo grubu yalnızca hafif bir azalma gösterdi. Ayrıca bu ürün vegan, GDO'suz, glütensiz ve alerjen içermez, ayrıca koşer ve helal sertifikalıdır (1).
KAYNAKÇA


(2) Astaksantin. 2017, 13. Erişim adresi: https://tr.wikipedia.org/wiki/Astaksantin

29 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page