top of page

Epilepsi Pili (Vagal Sinir Stimülatörü ) Nedir ?

Epilepsi Pili Nedir?

Epilepsi pili (Vagal Sinir Stimülatörü ) uygulaması epilepsi tedavisinde kullanılmakta olan alternatif yöntemlerden biri olarak bulunmaktadır. Çoğunlukla uzun zamanlı ilaçlı tedaviye karşılık gösteren epilepsi hastalarına uygulanan vagal sinir stimülatörü, şimdilerde daha çok cerrahi operasyon geçiren fakat nöbetleri devam etmekte olan hastalara uygulanmaktadır. Ameliyat sonrasında epilepsi nöbetleri büyük oranda azalmaktadır. Bazı hastalarda ise nöbetler tamamen kesilebilmektedir [1].

1988 yılında ilk defa bir epilepsi hastası üzerinde denenen epilepsi pili, uluslararası merciler tarafından onaylanan tek stimülasyon uygulaması olmaktadır [1].

Nasıl Çalışır?

Epilepsi pilinin çalışması,“Vagus siniri” olarak adlandırılan ve boyun bölgesinde şah damarının yanında bulunan bu sinire sarılan elektrotun bir pil kaynağına bağlanması ve bu pil sayesinde üretilen elektrik akımlarının beyindeki anormal aktiviteleri baskılaması prensibine dayanmaktadır [2].


Şekil 1. Epilepsi pilinin bağlanma şekli [3]


Aynı zamanda bazı nöbetlerin olacağı önceden hissedilebilmekte ise bileğe takılan manyetik bilekliğin pile yakınlaştırılması ile pilin daha kuvvetli bir akım göndermesini sağlayarak nöbetin gelişi engellenebilmektedir [2].
Şekil 2. Manyetik epilepsi bilekliği [4]


Kimlere Uygulanır?

Uzun zamanlı kullanımda ilaç tedavisine cevap vermeyen ve epilepsi nöbetlerinin sürdüğü hastalar, ameliyat için uygun bulunmaktadır. Epilepsi hastaların ilaçlarını belirlenen zaman içerisinde düzenli olarak alması ve dozunun yeterli olması belirlenen kriterler arasında bulunmaktadır. Bu hastaların beyinlerinde , ameliyat sırasında sorun oluşturabilecek tümör ya da farklı kitlelerin bulunmaması da gerekmektedir [1].

  • İlaçlı tedaviye cevap vermekte olan epilepsi hastalarına,

  • Vücudun herhangi bir kısmında tümör ya da farklı bir kitle bulunan hastalara,

  • Kalbinde rahatsızlıklar bulunan hastalara,

  • Vücudunun herhangi bir kısmında enfeksiyon görülen hastalara,

  • 12 yaşından küçüklerde [2],

epilepsi pili uygulanmamaktadır [1].


Epilepsi Pilinin Uygulanmasında Başarı Oranı Nedir?

Epilepsi pili (Vagal sinir stimülatörü) uygulaması hastaların çoğunda oldukça pozitif sonuçlar vermektedir. Hastaların yaklaşık %50’sinde nöbet sıklığı yarı yarıya düşmektedir. Hastaların bir kısmında ise hiçbir farklılık görülmese de %5’lik hasta grubunda tam iyileşme sağlanabilmektedir [1].
KAYNAKÇA


[1] Doç. Dr. Enis Kuruoğlu ,(2021,30 Kasım).Vagal Sinir Stimülatörü (VNS) Nedir?

[2] İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi. Vagus Pili Nedir?

Erişim adresi/tarihi: https://okanhastanesi.com.tr/vagus-pili-nedir / 12.12.2021

[3] Erişim adresi/tarihi: Doç. Dr. Atilla Yılmaz.https://www.beyinvesinircerrahisi.com/ameliyatlar-13-vagal-sinir-stimulasyonu-epilepsi-pili / 12.12.2021

47 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page